Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Kutnohorit

Kutnohorit
Obecné
Kategorieminerál
Chemický vzorecCaMn2+(CO3)2
Identifikace
Barvabílá, růžová, hnědavá
Soustavašesterečná
Tvrdost3,5–4
Lesksklovitý
Hustota3,1 g ⋅ cm−3
Rozpustnostv kyselinách

Kutnohorit nebo také mangandolomit je minerál z třídy karbonátů, pojmenovaný podle Kutné Hory. Patří ke skupině dolomitu, obsahuje mangan a vápník.[1] Tvoří středně až hrubě zrnité agregáty. Jeho tvrdost podle Mohsovy stupnice se pohybuje od 3,5 do 4. Má bílé, světle růžové nebo světle hnědé zbarvení, zvětráváním může na povrchu zčernat. V ultrafialovém záření vykazuje fluorescenci.

Poprvé byl objeven v Poličanech, městské části Kutné Hory. Jako první jej popsal v roce 1901 Antonín Bukovský a v roce 1955 jej zatřídil mineralog z Harvardovy univerzity Clifford Frondel.[2] Mezinárodní mineralogická asociace pro něj používá značku Kut.

Vzniká metasomatózou a vyskytuje se na hydrotermálních rudných žilách. Kromě kutnohorské typové lokality byl nalezen na českém území v Lomnici a Chvaleticích,[3] dále v německém Spessartu, rakouském Tennengebirge, švýcarském údolí Albulatal, francouzských Vogézách, belgickém Stoumontu, kosovské Trepči, australském Broken Hillu, jihoafrickém Wessels mine a v Bald Knob a Ouray County v USA. Celkově je známo ve světě okolo 150 lokalit.

  1. Jak lze rozeznat minerály magnezit a dolomit? [online]. Přírodovědci [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  2. Výročí kutnohorských minerálů [online]. České muzeum stříbra [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 
  3. Kutnohorit [online]. Czech fossils and minerals [cit. 2024-08-11]. Dostupné online. 

Previous Page Next Page






Kutnohorita Catalan Kutnohorit German Kutnohorite English Kutnohorita Spanish Kutnohorita EU کوتناهوریت FA Kutnohorite French Kutnohorite Italian クトナホラ石 Japanese Kutnohoritas LT

Responsive image

Responsive image