Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Sekstylia

Sekstylia
Sextilia
Ilustracja
Podobizna Sekstylii w pracy Enei Vico Augustarum imagines aereis formis expressae (ok. 1558)
Data śmierci

69

Mąż

Lucjusz Witeliusz

Dzieci

Aulus Witeliusz, Lucjusz Witeliusz

Sekstylia (łac. Sextilia; zm. 69)[1]rzymska arystokratka, matka cesarza Aulusa Witeliusza.

Wedle przekazu Swetoniusza należała do wybitnej rodziny, jakkolwiek brak dokładnych informacji na temat jej pochodzenia. Prawdopodobnie należy ją wiązać z senatorskim rodem Sekstyliuszy (Sextili), wygasłym w pierwszych latach rządów Augusta. Jego ostatnim uchwytnym w źródłach przedstawicielem był M. Sextilius, triumvir monetalis w 25 roku p.n.e.. Możliwe, że Sekstylia była właśnie jego córką[2].

Poślubiła Lucjusza Witeliusza[a], z małżeństwa z nim doczekała się dwóch synów: Aulusa i Lucjusza[3]. W stolicy cesarstwa wyróżniała się surową obyczajowością[1]. Swetoniusz pisał o niej w sposób pochwalny[3].

Wedle przekazu Tacyta, na początku buntu swojego starszego syna, Sekstylia z niechęcią przyjęła przybranie przez niego tytułu Germanicus. W odpowiedzi na jego list, miała mu napisać, że urodziła Witeliusza, a nie Germanika. Być może w ten sposób pragnęła ostudzić jego nadmierną pewność siebie[4] lub też wyrażała swoje przekonanie, że przydomek ten miał znaczenie tylko w obrębie osób z dynastii julijsko-klaudyjskiej, więc jej syn nie powinien go sobie uzurpować[5]. Możliwe, że odpowiedź Sekstylii była grą słów opartą na podobieństwie między nazwiskiem Witeliuszy a oskijskim słowem vítel(l)iú, która miała podkreślić jego italijskie pochodzenie i zasugerować, że w oczach matki Germanicus nie oznacza tytułu nadanego zwycięzcy nad Germanami, lecz kogoś kto został Germaninem, wskutek długiego dowodzenia legionami nad Renem – a tym samym danie do zrozumienia, że stał się narzędziem lokalnych sił, które obwołały go cesarzem[6]. Być może takie przypomnienie pochodzenia miało zwrócić uwagę Witeliusza na prawdziwe obowiązki względem państwa i wyrażało także obawę o zagrożenie, jakie stanowiły jego oddziały (wśród których byli Germanie) dla samego Rzymu[7].

Ostatecznie Witeliusz, po pokonaniu Otona i wkroczeniu do stolicy, zaaranżował bardzo emocjonalne spotkanie z matką na schodach Kapitolu. Ponadto obdarzył ją tytułem Augusty, brak natomiast informacji, by nadał go swojej żonie, Galerii Fundanie. Sekstylia zmarła niedługo później[3], w 69 roku, jeszcze przed obaleniem i śmiercią syna. Według Swetoniusza, który przedstawiał Witeliusza jako nowego Nerona, została otruta lub zagłodzona na rozkaz cesarza[8].

  1. a b Mała encyklopedia 1962 ↓, s. 287.
  2. Craven 2020 ↓, „Suetonius said that the Sextilia...”.
  3. a b c Eck ↓.
  4. Master 2016 ↓, s. 182–183.
  5. Haynes 2003 ↓, s. 97.
  6. Master 2009 ↓, s. 191–192; Master 2016 ↓, s. 182–183.
  7. Master 2009 ↓, s. 192–193.
  8. Freisenbruch 2017 ↓, s. 318.


Błąd w przypisach: Istnieje znacznik <ref> dla grupy o nazwie „uwaga”, ale nie odnaleziono odpowiedniego znacznika <references group="uwaga"/>
BŁĄD PRZYPISÓW

Previous Page Next Page






Секстилия Bulgarian Sextília (mare de Vitel·li) Catalan Sextilia German Sextilia English Sextilia Spanish Sextilia French Sextilia Italian Sextilia (L. Vitellii uxor) LA Sextília Portuguese Секстилия Russian

Responsive image

Responsive image