Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors.
Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Responsive image


Sedavce

Sedavce
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Sedentaria
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Sedavce[1] (iné názvy: sedavky[2], prisadnuté mnohoštetinavce[3], prisadnuté[4]; lat. Sedentaria) je rad mnohoštetinavých obrúčkavcov. Ich telo je rozlíšené na viac častí s odlišne formovanými parapódiami (na niektorých častiach tela môžu chýbať). Hltan je bez čeľustí a nie je vyliačiteľný.

Patria sem detritofágne až saprofágne druhy morského dna, kde žijú v chodbách alebo v rúrkovitých schránkach, ktoré sú produktom epidermu. Na pobreží európskych morí je bežná Serpula vermicularis. Je dlhá asi 5 cm, žije v nepravidelne stočených rúrkach na skalách a ulitách, inkrustovaných CaCO3. Veľmi hojný druh Lanice conchilega je dlhý 30 – 40 cm a žije v rúrkach, zlepených z piesku. Podobne žije aj asi 10 cm dlhá Owenia filiformis v Stredozemnom mori. Veľkým druhom je až 60 cm dlhá Arenicola marina olivovozelenej farby. K nápadným druhom patrí Spirographis spallanzanii, na hlave má veniec farebných tentakúl. Dokáže sa bleskurýchle vtiahnuť do rovnej rúrky z pseudochitinózneho sekrétu. Často ho chovajú v morských akváriách.

  1. mnohoštetinavce in: Pyramída - encyklopedický časopis moderného človeka, č. 103, str. 3270
  2. Eva TIRJAKOVÁ, Peter VĎAČNÝ, Ľudovít KOCIAN. SYSTÉM EUKARYOTICKÝCH JEDNOBUNKOVCOV A ŽIVOČÍCHOV. 2015 [1]
  3. PaedDr. Valerián Franc CSc.: Systém a fylogenéza živočíchov – bezchordáty – zdroj, z ktorého (pôvodne) úplne alebo čiastočne čerpal tento článok.
  4. mnohoštetinavce. In: Malá encyklopédia biológie. Bratislava: Obzor. 1975. S. 309

Previous Page Next Page






Sedentaria Catalan Sedentaria German Sedentaria English Sedentaria (anélidos) Spanish Sedentaria ET Putkimadot Finnish Sedentaria French Sedentaria Dutch Wieloszczety osiadłe Polish Sedentaria Turkish

Responsive image

Responsive image